Ako si správne vybrať TYP nehnuteľnosti, ktorú kúpiť

Možno Vás to prekvapí, možno nie. Ale veľa ľudí ktorí chcú kupovať nehnuteľnosť, nevie čo má vlastne kúpiť. Má to byť radšej dom alebo byt? A podľa čoho rozhodnúť?

Každý jeden z nás, ktorý ideme dom, byt či pozemok kupovať, má akúsi „svoju cestu“. Je to vývoj nás v čase. Nás (vás) ako osobnosti a človeka počas celého procesu, ako nehnuteľnosť hľadáte a vyberáte. Ide primárne o vývoj vašich kritérií a požiadaviek na to,

  • čo vlastne chcete kúpiť
  • kde to chcete kúpiť
  • za koľko
  • a prečo práve tak a nie inak 😉

Ako je to s hľadaním a výberom typu nehnuteľnosti vo vašom prípade?

Aj vy ste začínali hľadať BYT. Napríklad v meste. Nehnuteľnosti, ktoré ste ale videli sa vám zdajú neadekvátne predražené. Alebo také „obyčajné“. Vzhľadom k polohe (lokalite) a stavu ich rekonštrukcie.

Tak sa rozhodnete, že si začnete pozerať DOMY. V meste (kde ste predtým pozerali byty) by ste sa za domy asi nedoplatili.. Tak si poviete: OK. Idem do okrajových častí mesta. Do blízkych obcí. Do tzv. satelitov, teda do obcí a mestských častí, ktoré sú vzdialené len minimálne od mojej pôvodnej lokality.

A potom sa zamyslíte. Podľa čoho hľadať?  Osvieti vás a napadne: idem si urobiť prieskum podľa ceny 😉 Tak si popozeráte ponuky na internete. Zistíte, že domy a byty sú v rôznom stave, čo sa týka rekonštrukcie (prerobenosti).

Niektorý dom má vymenenú strechu, iný má zase urobené okná či fasádu. Ale vnútro nie. Atď.

A keď nás ani domy neoslovia (ak ste si ich aj zopár prešli resp. navštívili vďaka fyzickej obhliadke), vraciate sa späť k bytom. Niektorí sa rozhodnú že si radšej kúpia pozemok a postavia si podľa svojich predstáv.

Veď tie ceny starých domov sú na takej úrovni, že radšej kúpim pozemok a postavím. A budem mať nové. Pri využití niektorých technologických postupov, materiálov či metód stavby – naozaj to môže byť vaša realita.

Môžete mať postavené za pár mesiacov. Kúpite pozemok, postavíte dom podľa svojich predstáv a ešte aj bývate v novom… To že ste v začiatkoch chodili pozerať byty a staré domy, ste už aj zabudli..

Našli ste sa ;)?typ nehnuteľnosti

Tak čo kúpiť? Dom? Byt či pozemok?

do blogu - co kupitAká bola vaša cesta? Váš vývoj? Od domov k bytom, od bytov k pozemkom a naspäť k bytom? Alebo od bytov cez domy a nakoniec kúpite pozemok a postavíte?

Nie je to nič neobvyklé, skôr je to „bežný jav“. Ak vaša cesta hľadania vhodnej nehnuteľnosti ešte len začína alebo ste už z toľkého hľadania zúfali, ste tu správne. Čítajte ďalej.

Aké kroky urobiť, aby ste nemuseli chodiť po „zbytočných“ obhliadkach?

1) Musíte poznať svoju osobnú finančnú situáciu a musí vám byť jasné ako budete kúpu nehnuteľnosti platiť

2) Musíte sa prispôsobiť situácii na trhu s nehnuteľnosťami vzhľadom na lokalitu, kde chcete nehnuteľnosť kupovať

Čo to znamená? Presne tak ako to ukazuje obrázok – schéma, ktorú ste už videli.

Musíte mať tieto dve oblasti (finančná situácia a ponuka nehnuteľnosti) zodpovedané a musíte mať v nich jasno. Jednoducho sa musíte rozhodnúť.

Rozhodnúť vzhľadom k reálnej situácii a pomerom – u vás (z pohľadu financií) a vzhľadom k reálnej situácii na trhu (v lokalite, kde chcete vašu novú nehnuteľnosť vlastniť).

Tieto dve oblasti predstavujú akoby dva kroky.

Krok č. 1: poznanie vašej osobnej finančnej situácie

Ak idete kupovať na hotovosť, máte vlastne jasno vo vašom cenovom strope. Váš cenový strop sa ale nemusí zhodovať s typom a stavom rekonštrukcie preferovanej nehnuteľnosti. Takže určite musíte do terénu pristúpiť na krok č.2.

V prípade, že musíte kúpu financovať hypotékou, musíte si v banke preveriť, či hypotéku vôbec dostanete. Ak áno, koľko. To sa odvíja od toho, ako banka posúdi vašu bonitu. Takže to by mal byť váš prvý krok – návšteva banky.

Krok č.2: preverenie reálnej situácie na trhu s nehnuteľnosťami vo vami vybranej lokalite

Ak už viete za koľko si môžete dovoliť kúpiť a máte aj predstavu čo kúpiť (či dom, byt, pozemok), vyberiete sa do terénu.

Najprv môžete preskúmať terén virtuálne. Prejdite si ponuky na internete. Ako blízko je vaša predstava k tomu, čo sa ponúka na internete? Je vaša predstava reálna aj vo vami pôvodne zamýšľanej lokalite?

No a po preskúmaní internetu sa treba vrhnúť do terénu naozaj. Na samotné fyzické obhliadky. Fotky a popisy nemusia vždy korešpondovať s realitou. Väčšinou môžete byť veľmi nepríjemne prekvapený.

Ak vás problematika zaujala, určite si radi prečítate aj článok

Stačia vám 2 kroky nato, aby ste nemuseli chodiť po zbytočných obhliadkach >>>

PS: a toto by sa Vám hodilo?

Nepodpisujte žiadnu Rezervačnú zmluvu bez tohto praktického PDF ...

Kliknite na červené tlačítko "STIAHNÚŤ ZDARMA" a okamžite získate pdf checklist "3 body, ktoré NESMIE obsahovať žiadna Rezervačná zmluva"

a dnes vám k nemu zdarma pridám aj  BONUSOVÝ PDF checklist "Ktoré údaje MUSÍ obsahovať Rezervačná zmluva"

♥ 2022 Števka Jankech