Stačia vám 2 kroky nato, aby ste nemuseli chodiť po zbytočných obhliadkach

Vybrať typ nehnuteľnosti ako aj lokalitu nie je vec jednoduchá. A pritom stačia urobiť dva kroky v správnom poradí. Rozdiel je aj v tom, či budete kupovať na hotovosť alebo hypotéku. A tak isto v tom, či sa postavíte ku kroku č.2 efektívne. Poďme rovno k veci.

Pozrite si obrázok.

Krok č.1:  Poznanie vašej osobnej finančnej situácie

Máte jasno, ako budete kúpu nehnuteľnosti financovať alebo jednoducho si iba myslíte že to viete a peniaze budete riešiť až potom, ako vhodnú nehnuteľnosť nájdete…  NIE. NIE. NIE.

Toto je postup, ktorý väčšinu kupujúcich dovedie k tomu, že nemá presný odhad svojich možností a keď si už konečne vyberie vhodnú nehnuteľnosť (a možno po toľkých nekonečných obhliadkach), tak môže prísť rozčarovanie, ak budete potrebovať hypotéku.

Banka vám povie, že si dovoliť kúpiť, ale iba za toľkoto! Vzhľadom na svoj preukázateľný príjem a osobné výdaje. Samozrejme toto sa týka toho prípadu, ak chcete financovať kúpu novej nehnuteľnosti formou úveru, hypotéky.

V prípade, že máte hotovosť, je to o to jednoduchšie. Viete, koľko máte na účte a akú sumu chcete / môžete za kúpu utratiť. Samozrejme aj v prípade hotovosti treba rátať s výdavkami nielen na kúpu ale aj na prípadnú rekonštrukciu a podľa toho voliť rozpočet.

Za toľkoto kúpite, za toľko zvládnete nutnú rekonštrukciu, aby ste mohli využívať kúpenú nehnuteľnosť napríklad na trvalé bývanie.

Krok č.2: Poznanie reálnej situácie na trhu s nehnuteľnosťami vo vami preferovanej lokalite

Čo je to preferovaná lokalita? Ide o miesto, kde by ste z nejakého dôvodu chceli resp. potrebovali aby nehnuteľnosť ktorú chcete kúpiť, bola práve tam.

Dôvod? Blízkosť do práce. Blízkosť do školy. Dopravné spojenie. Okolie. .. A naozaj mohli by sme tu menovať nespočetne veľa faktorov, prečo si volíte práve túto lokalitu a nie inú.

Ak vám to finančné možnosti dovolia, v prípade lokality nerobiť ústupky. A to už aj z práve uvádzaných dôvodov (práca, škola, okolie, infraštruktúra, lekári a nákupné možnosti…).

Ak už viete

  • koľko si môžete reálne dovoliť za nehnuteľnosť utratiť,
  • viete kde ju chcete kúpiť (poznáte lokalitu)

tak nastal čas popozerať ponuku nehnuteľností v tejto lokalite. Napríklad na internete.

Napríklad chcete dom. V akých cenových reláciách sa pohybujú v tejto lokalite domy?

Ak si situáciu preveríte prostredníctvom ponúk na internete, tak ako veľmi sa približuje vaša predstava a to čo internet ponúka k vašim finančným možnostiam?

Ak je rozdiel v cenách, ktoré vidíte „pár tisíc“ tak kľudne môžete ísť na fyzické obhliadky. Jednoducho sa musíte vydať do terénu.

Môžete zistiť, že fotky či popisy k ponukám bývajú vo väčšej či menšej miere zavádzajúce.

Ak sa vaša predstava zhoduje s realitou, gratulujeme vám. Ak však zistíte, že predstava a realita sa rozchádza, musíte robiť voľbu. A teda nastáva tzv. vytriezvenie. A treba často pristúpiť aj k tzv. cenovému realizmu.

Musíte sa na vec pozrieť opačne. Už ste zistili čo si nemôžete dovoliť. A je vám teraz jasné čo si môžete dovoliť kúpiť? Za koľko? Či je to stále vo vašej pôvodne zamýšľanej lokalite?

Zistíte napríklad, že dom si nemôžete dovoliť. Nie taký „hneď sa nasťahovať“. Tak sa presúvate na byty.

Treba mi meniť aj lokalitu? Ak ste sa predtým v banke boli pýtať na dom, musíte sa ísť teraz spýtať aj to, čo sa zmení keď budete kupovať byt.

A potom idete ďalej. Aký typ bytu vám v danej lokalite vyšiel? Začínate od metráže bytu. Alebo vo vašom prípade je dôležitý počet izieb?  Stavu rekonštrukcie? Je to taký „začarovaný kruh“.

PS: a toto by sa Vám hodilo?

Nepodpisujte žiadnu rezervačnú zmluvu bez tohto praktického PDF ...

~ CHECKLIST KU STIAHNUTIU ~

Kliknite na tlačítko STIAHNÚŤ ZDARMA a okamžite získate pdf checklist a k nemu aj toto BONUSOVÉ VIDEO: 

Ako sa  vyhnúť podpisu špekulačne naformulovanej rezervačky.

~ PDF checklist Vám odhalí ~

3 body, ktorých sa musíte vyvarovať

  • aby ste neriskovali zloženú rezervačnú zálohu
  • a úspešne vylúčili až 90% problémov a nedorozumení,

ktoré môžu nastať ak vás čaká podpis rezervačnej zmluvy.

♥ 2022 Števka Jankechová