Alfou a omegou každej nehnuteľnosti je lokalita. Ne-hnuteľnosť = neviem s ňou pohnúť. Neviem ju premiestniť.
Ak si uvedomíme, tak každý deň robíme akýsi „okruh“. Ráno vstaneme, smer škola / škôlka alebo práca. Ak niekto je chorý, tak blízkosť lekára ocení.
Poobede (popoludní) ak máte deti – krúžky, záujmy, robenie úloh a trávenie voľného času (ihriská a miesta na hranie sa sa musia nachádzať čo najbližšie k vašej novej nehnuteľnosti vo vami vybranej lokalite).
Dospelí. V rámci obednej prestávky ideálne, ak si viete a môžete odbehnúť to či ono na nejaký ten úrad vybaviť. Po práci vybehnúť na nákup a pre väčšinu je ideálne čo najrýchlejšie prísť domov. Doma navariť, upratať, možno dokončiť veci, ktoré sme nestihli urobiť v práci. No a podvečer už v kľude praktizovať „gaučing“. Kreslo, gauč a telka :o).
To je viac menej bežný kolobeh takmer každého z nás. Vytvorili sme pre vás pomôcku-obrázok, aby sme vám uľahčili si predstaviť, aký okruh denno-denne robíme. Pozrite si nasledujúci obrázok.
A prečo o tomto okruhu v súvislosti s lokalitou hovoríme? Pretože práve o tomto „okruhu“ by mala byť správna voľba lokality, v prípade, že idete a chcete kupovať nehnuteľnosť. Skúste sa zamyslieť:
Ak sa radíte medzi „mladých“, tak chcete sa osamostatniť. Našli ste si priateľa – priateľku a chcete spolu bývať. Najlepšie niekde, kde to budete mať blízko do práce. Ak čakáte prírastok do rodiny (dieťa) tak, je vhodné kritéria voľby lokality prispôsobiť aj dieťaťu a jeho potrebám. Tomu, kde bude vyrastať. Okoliu, kde sa bude hrávať, kde neskôr bude chodiť do škôlky či školy.
Alebo ste na niektorej zo svojich životných križovatiek. Idete sa sťahovať za prácou. Idete sa vydávať, či ženiť. Idete sa, naopak rozvádzať. Idete z menšieho do väčšieho alebo naopak. Deti odišli a netreba vám taký veľký priestor na bývanie a udržiavanie. Alebo idete z veľkomesta niekde do kľudnejšieho prostredia. Alebo je vaša voľba opačná. Cítite že potrebujete čulý ruch veľkomesta.
1) blízkosť k tomu čo najviac potrebujete. A to z pohľadu času. Aj kvôli pohodliu.
Ste iba vy sám / sama? Alebo máte aj partnera, manžela (či partnerku, manželku)? Ak sa všetko nachádza v dostupnom okruhu, je to super. Ak nie, musíte robiť voľbu.
Koho pohodlie pri rozhodovaní o lokalite uprednostníte? Svoje či vášho druha – družku / partnera – partnerky? A ak máte deti, tak väčšinou sa zvykne najväčší ohľad brať na nich. A ich pohodlie. Čo najviac potrebujete pre pohodlie? Blízkosť čoho? Práce? Lekárov? Obchodov? Priestorov na trávenie voľného času? Školy? Škôlky? Nie je to ľahké rozhodovanie. Hlavne, ak musíte robiť takýto druh voľby.
2) blízkosť k tomu, čo najviac potrebujete. A to predovšetkým z pohľadu kilometrov. Ak sa zamyslíte – nieje kilometer ako kilometer…
Ak si vyberiete nehnuteľnosť, ktorá bude zo 5 km od vašej práce, ale každé ráno musíte prejsť úsekom, kde je dopravná špička, tak sa môže stať, že týchto 5 km pôjdete aj 20 minút.
Ak by sme zobrali príklad Bratislavu a dopravnú špičku či už ráno kedy väčšina ľudí ide do práce alebo poobede, pri odchode väčšiny ľudí z práce, tak si aj tento „nízky“ počet kilometrov treba vziať do úvahy a poriadne zvážiť.
A okrem toho, že vás 5 km bude stáť v dopravnej špičke 20 minút času, odrazí sa to aj na spotrebe pohonných hmôt do auta. Takže je potrebné poriadne situáciu a výber nehnuteľnosti z pohľadu lokality poriadne zvažovať.
3) perspektívu lokality z pohľadu územného rozvoja a zamestnanosti.
To je jedno z veľmi vážnych kritérií, ktoré nájdete v každom znaleckom posudku na nehnuteľnosť. Toto kritérium vstupuje do hodnoty každej nehnuteľnosti.
To, akí sú na blízkosti vami zvažovanej lokality zamestnávatelia, ich veľkosť, či miera nezamestnanosti, veľmi ovplyvňuje terajšiu a budúcu kúpno-predajnú cenu nehnuteľnosti.
Čo znamená rozvoj lokality z pohľadu územného plánu? Jednoducho povedané. Kto je „pri moci“ (kto vyhral miestne voľby na najbližšie obdobie): aké sú jeho zámery a plány?
Zvážte a zvažujte, inak sa môže stať, že jedným rozhodnutím poslancov „od stola“ razom a veľmi rapídne môžete stratiť na cene svojej nehnuteľnosti, ktorú teraz kúpite. Lebo napríklad sa „odklepne“ v blízkosti skládka či ubytovanie pre menej prispôsobivých.
Alebo sa naopak „odklepne“ rozhodnutie také, na základe čoho cena vašej nehnuteľnosti vzrastie . No a vy kúpou nehnuteľnosti získavate.
Lokalita ovplyvňuje kúpnu cenu vašej nehnuteľnosti najviac. Lokalitu – teda umiestnenie nehnuteľnosti, nezmeníte. V prípade lokality ide o akýsi súbor faktorov, ktoré poväčšine meniť vlastným zásahom nedokážete.
Je zbytočné riešiť to, že za cenu, za ktorú kúpite jeden byt v Bratislave, máte pomaly tri až štyri byty v regiónoch s vyššou resp. vysokou mierou nezamestnanosti.
Ak kupujete a musíte kupovať v Bratislave, iste na to je závažný dôvod.
Výber lokality = výber vášho pohodlia. Pohodlia kde? Ktoré kritérium je pre vás aktuálne najdôležitejšie?
Deti? Práca? Lekár? Infraštruktúra? Susedstvá? A pozrite sa na lokalitu tak isto z pohľadu času ktorý strávite dochádzaním za každodennými vecami ako aj z počtu kilometrov. Tie sa vám odrazia na spotrebe a čase pri jazde autom, alebo množstvom času stráveným pravidelným dochádzaním vlakom či autobusom.
PS: a toto by sa Vám hodilo?
Nepodpisujte žiadnu Rezervačnú zmluvu bez tohto praktického PDF ...
Kliknite na červené tlačítko "STIAHNÚŤ ZDARMA" a okamžite získate pdf checklist "3 body, ktoré NESMIE obsahovať žiadna Rezervačná zmluva"
a dnes vám k nemu zdarma pridám aj BONUSOVÝ PDF checklist "Ktoré údaje MUSÍ obsahovať Rezervačná zmluva"
♥ 2022 Števka Jankech