Ako správne pripraviť nehnuteľnosť na predaj?

Investovať do rekonštrukcie predtým, než sa rozhodnete nehnuteľnosť predať? Ako nehnuteľnosť správne nafotiť? Treba vždy upratať, ak má prísť potenciálny kupujúci na obhliadku?

Rekonštrukcia - áno či nie?

Rozhodnite sa podľa toho, na akom trhu sa vaša nehnuteľnosť bude ponúkať

Trh kupujúcich

Kedy vznikne na realitnom trhu takáto situácia? Zjednodušene povedané: ak kupujúcich je menej ako nehnuteľností, ktoré sa na realitnom trhu ponúkajú na predaj.

Vtedy sa zvykne hovoriť, že sa tvoria tzv."ležiaky". Čiže zásoby resp. prebytky nehnuteľností.

Čo spôsobuje tento fakt? Nehnuteľnosť sa predáva dlhšie ako je priemerná doba obvyklá na predaj konkrétneho typu nehnuteľnosti. Ceny nehnuteľnosti zvyknú klesať alebo stagnovať.

To znamená, že kupujúci si má z čoho vyberať, na trhu sú prebytky a tie nehnuteľnosti, ktoré napríklad majú privysokú cenu vzhľadom k ich ostatným parametrom,

sa budú predávať dlho, alebo sa vôbec nepredajú.

Trh predávajúcich

Ak je nehnuteľností na predaj na realitnom trhu málo, ide o trh predávajúcich. Nedostatok vhodných nehnuteľností na predaj spôsobuje, že

akákoľvek nová nehnuteľnosť ktorá sa na trhu objaví, sa nestihne ani "ohriať" a už je predaná. 

Ľudí čo chcú predať, teda majiteľov nehnuteľností ktoré sú na predaj je málo. No a kupujúcich, čo chcú kúpiť je veľa.

Čo spôsobuje tento fakt? Nehnuteľnosti miznú z trhu rýchlejšie ako je priemerná doba obvyklá na predaj konkrétneho typu nehnuteľnosti.

Ceny nehnuteľností na predaj v tomto prípade stúpajú. A to pomerne agresívne a smerom nahor.

Trh vyrovnaný

Situácia nastáva vtedy, keď sa "dodržuje" obvyklá doba predaja konkrétneho typu nehnuteľnosti. Ak ceny nehnuteľnosti rastú, tak rastú spolu s výškou inflácie alebo o trochu vyššie ako inflácia.

Stav kupujúcich a predávajúcich je pomerne vyrovnaný.

Ak má nehnuteľnosť na predaj správne nastavené parametre predaja, obdobie, sezónu a cenu, tak sa predá.

Na trhu sa budú držať iba tie nehnuteľnosti, ktoré nebudú mať správne nastavené jeden alebo viaceré parametre na predaj. Napríklad bude privysoká cena vzhľadom na stav nehnuteľnosti, lokalitu a dopyt. To môže spôsobiť že sa nehnuteľnosť bude na tomto type trhu predávať dlho alebo sa vôbec nepredá.

Tipy ako spoznať, na akom trhu sa bude vaša nehnuteľnosť nachádzať

Okrem toho, že môžete sledovať stav (množstvo) nehnuteľnosti na trhu (napríklad na inzertných portáloch), existuje celý rad indikátorov, ktoré vám čo to napovedia. Napríklad:

 • SEZÓNA
  Aké je práve teraz ročné obdobie? Jar či jeseň? Vianoce? Leto či zima? Trh realít je v neustálom pohybe, ale štatisticky najviac predajov sa uskutočňuje na jar a na jeseň.
 • SLEDUJTE TRENDY V MÉDIÁCH
  Čo sa o realitnom trhu hovorí v televízií práve teraz? Čo sa dočítate na internete? Čo sa píše v novinách a časopisoch? Ako sa správajú a čo doporučujú ľudia v reláciách zameraných na túto realitnú problematiku? Pozor ale, nesmie ísť o reprízy a relácie musia byť natáčané na Slovensku. Hovorí sa v nich o boome či skôr o stagnácii na trhu realít? Podľa toho sa totiž bude riadiť aj väčšina kupujúcich.
 • MNOŽSTVO NEHNUTEĽNOSTÍ NA TRHU
  Pozrite si portály, kde sa inzerujú nehnuteľnosti na predaj. Aký je aktuálny počet predávaných nehnuteľností? Aký počet nehnuteľností sa predával predčasom? Zásoba nehnuteľností stúpa či klesá? Alebo sa drží na nejakej konštantnej úrovni? Podľa toho dokážete určiť, či ide o trh vyrovnaný, trh predávajúceho alebo trh kupujúceho.
 • SLEDUJTE ZAMESTNANOSŤ
  Aká je zamestnanosť v regióne, kde sa vaša nehnuteľnosť na predaj bude nachádzať? Aký zamestnávatelia sú na okolí? Prichádza do regiónu nejaký veľký zamestnávateľ? Ak áno, potom zvyknú rásť aj platy a následne i dopyt po nehnuteľnostiach. A zároveň aj ich ceny. V regiónoch s vysokou nezamestnanosťou je situácia opačná.
 • AKO SA SPRÁVAJÚ BANKY?
  Ak banky začnú sprísňovať kritériá na získanie úverov, ide o istý typ signálu. Začína sa "ochladzovať". Banky môžu začať zdražovať peniaze, porastú úrokové sadzby a tým pádom bude menšie množstvo ľudí, ktorí si nehnuteľnosť môžu dovoliť kúpiť. Ak sa toto začne diať, treba sa naozaj poradiť akým spôsobom, kedy a s akou cenou uviesť vašu nehnuteľnosť na predaj.
 • HDP
  Medziročne rastie? Ak áno, je pravdepodobné, že by mali rásť aj výplaty ľudí, resp. podľa ekonomickej teórie aj ich tzv. bohatstvo. Dopyt kupujúcich a teda nákupy nehnuteľností by sa mali zvýšiť. V prípade poklesu HDP ide o opačnú situáciu a ekonomika i trh s nehnuteľnosťami stagnuje.
 • OSTATNÉ
  Tu patrí napríklad lokalita, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Zaraďuje sa tu napríklad aj fakt, akú východziu cenu nastavíte pri uvedení nehnuteľnosti na realitný trh. Ideálne je, ak to urobíte správne a hneď na prvý raz. Komu je vašu nehnuteľnosť možné predať? Odpoveď že všetkým, nie je správna. Aký je stav nehnuteľnosti vzhľadom na cenu, ktorou ste sa ju rozhodli oceniť? Načasovali ste predaj nehnuteľnosti správne?

Akú úlohu hrá technický stav predávanej nehnuteľnosti?

Okrem prvého dojmu z nehnuteľnosti, ktorý sa v prvom rade tvorí z fotografií a následne z fyzickej obhliadky nehnuteľností, technický stav a stav vkusnej rekonštrukcie v správnej kombinácii s cenou, nakoniec o predaji rozhodne.

Ak sa rozhodnete pred predajom nehnuteľnosť rekonštruovať, prosím pozor na náklady. Tie budú vchádzať do ceny, za ktorú nakoniec budete predávať.

Je rekonštrukcia a rekonštrukcia. Sú úpravy, ktorý zvyšujú cenu nehnuteľnosti, hoci ich finančná náročnosť je pomerne nízka. Sú však úpravy, ktoré zbytočne navyšujú cenu nehnuteľnosti a ak ich ešte urobíte príliš "svojsky", nemusíte sa trafiť do štýlu kupujúceho.

Nemálo krát sme boli svedkom, že nevhodný spôsob rekonštrukcie zbytočne navýšil predajnú cenu a kupujúci ju vôbec neocenia. Nechajte si poradiť, aký typ rekonštrukcie a úprav je vhodný. Musí ísť o rekonštrukciu, resp. úpravy, ktoré cenu nehnuteľnosti pozdvihnú viac, ako vás to vyjde v nákladoch.

Ako nehnuteľnosť na predaj správne nafotiť?Viete že, za optimálnu veľkosť fotografie možno považovať fotografiu o veľkosti 320x240 pixelov?

Viete o tom, že najlepšie sú fotografie s príponou .jpg?

Aké pravidlá je potrebné pri fotografovaní dodržiavať?

 • Aké sú doporučené požiadavky na technické špecifikácie fotografií nehnuteľnosti?
 • Čo má byť účelom fotografií, ktoré sa zverejňujú na internete, v snahe podporiť predaj vašej nehnuteľnosti?

Viete, ktoré zásady treba pri fotografovaní nehnuteľnosti na predaj dodržiavať? Tak aby ste vystihli jej klady a nezvýrazňovali jej prípadné nedostatky?

7 zásad, ktoré treba pri fotografovaní nehnuteľnosti dodržiavať + 1 bonusový tip

Bonus pre vás 😉 Ako nehnuteľnosť na predaj určite neprezentovať 😉

Aj takto sa dá nehnuteľnosť odprezentovať...

 • lákavé nádvoria plné odpadu 😉
 • toalety a vane, ktoré len lákajú k tomu aby ste si sadli a urobili svoju potrebu 😉
 • podkrovia vhodné hneď na sťahovanie 😉
 • vôbec nie zavlhnuté a plesnivé steny či múry 😉
 • dvere do domov, ktoré vôbec nie je pre trávu vidieť, či domy, ktoré nie je pre stromy a trávu vidieť 😉
 • (ne)poriadok v izbe, ktorú ani nie je vidieť 😉

Niekedy platí:

keď sa do lokality zamiluješ, nie je čo riešiť 😉 😉 😉

a jednoducho predáte aj tak

Špecializovaný realitný blog

Najnovšie články:

Momentálně nejsou k dispozici žádné články.
Momentálně nejsou k dispozici žádné články.