Na ktoré kritériá je potrebné sa zamerať pri  fyzických obhliadkach, ak nehnuteľnosť kupujete?

 

Ako si dokážete vytvoriť zoznam, pre vás dôležitých kritérií a faktorov?

Lokalita ako kritérium č.1

Lokalita, lokalita, lokalita. Ide o kritérium ktoré by malo byť pri kúpe nehnuteľnosti No1. Veď zvážte. Kúpite a rodina sa vám možno rozrastie. Možno o pár rokov budete chcieť / musieť kúpenú nehnuteľnosť predať.

Napríklad budete meniť miesto výkonu práce. Znova prichádza na rad lokalita ako prvotné kritérium, podľa ktorého si budú vyberať a hľadať tí kupujúci, ktorí budú riešiť otázku bývania práve v tomto čase.

Ľudia vždy hľadajú obdobné hodnoty: kľud, pohodu, blízkosť občianskej vybavenosti, vzdialenosť od práce...

Ktoré kritériá je nevyhnutné aby ste si pri hľadaní a kúpe nehnuteľnosti všímali

okrem už spomínanej lokality?

 • Atmosféra, okolie
  Kúpa nehnuteľnosti je dlhodobé rozhodnutie, tak si naňho vyčleňte primeraný čas. Zastavte sa v oblasti, kde chcete kúpiť. Prejdite sa po okolí. Nechajte zaparkované auto a oslovte pár ľudí, ktorí sedia na lavičke alebo idú okolo. Popýtajte sa ich. Ako sa im tam žije. Či majú nejaké problémy. Čo sa im páči v mieste, kde žijú. Ak máte rodinu a deti, určite je pre vás dôležité aj to, kde je škola, škôlka. Aké bezpečné sú ulice v preferovanej lokalite večer a v noci? Ak sa stane, že prídete domov neskôr večer, zaparkujete auto a tých pár metrov kým prejdete do svojho bytu či domu vám pôjde z hrude vyskočiť srdce od strachu, táto lokalita nebude tá pravá voľba.
 • Ekonomická situácia
  Máme skúsenosti s mestami aj obcami, kde je veľká zamestnanosť, sú tam fabriky, buduje sa. Stavia sa. Od toho sa aj následne odvíjajú ceny nehnuteľnosti. Čím vyššia zamestnanosť, tým vyššia cena za m2. Od toho sa odvíjajú aj napríklad samotné znalecké posudky, ak si ich vyžiada vaša banka na úhradu kúpnej ceny, v prípade že kúpu budete financovať hypotékou. Aká je situácia so zamestnanosťou vo vami preferovanej lokalite teraz? Prezistite si, aké sú vyhliadky v tejto oblasti o pár rokov. Možno 5, možno 10 rokov. Ak totiž kúpite nehnuteľnosť v lokalite, kde sa zamestnanosť bude zvyšovať,možno príde nejaká investícia, môžete očakávať totižto aj zhodnotenie ceny vašej nehnuteľnosti vďaka jej držbe.
 • Lokálna samospráva
  Kto je starostom alebo primátorom? Čo sa robí pre táto osoba pre obec,pre mesto? Stavia sa? Snaží sa obec, mesto prilákať nových obyvateľov, napríklad cez miestne dane? Aké výhody z presťahovania sa budú plynúť pre vás, ak máte napríklad rodinu a prisťahujete sa do obce? Využíva obec, mesto výzvy a zapája sa do projektov na čerpanie financií z eurofondov?

Ako si vytvoriť zoznam faktorov (kritérií), ktoré sú pre vás dôležité?

Ozaj. Máte už zoznam faktorov, kritérií, ktoré sú pre vás dôležité? Prečo? Lebo len tak budete chodiť po zmysluplných obhliadkach.

Akým spôsobom sa dá vytvoriť tento zoznam?

1.V kľude si sadnite, pripravte si pero a papier a zamyslite sa. Čo je pre vás dôležité a prečo? Napíšte si na tento papier všetko čo vás napadne.

2. Keď to budete mať, papier odložte a "vyspite sa na to". Potom sa k zoznamu vráťte a kritériá si zoraďte. Podľa dôležitosti. Od najdôležitejšieho.

Hotovo. Čo by určite mala vami kúpená nehnuteľnosť mať? V ktorom kritériu určite nepoľavíte (bude to lokalita, cena, blízkosť škôl, práce...)? V ktorom kritériu by ste sa eventuálne mohli odchýliť, ak vám budú vyhovovať ostatné parametre obhliadanej nehnuteľnosti?

Vzhľadom na to, že mnohí z vás navštívia prostredníctvom obhliadky desiatky nehnuteľností, než sa pre niektorú rozhodnete, tak je vhodné robiť si poznámky. Čo vás zaujalo, čo vám naopak vadilo, prekážalo. Je nutná rekonštrukcia? Ak áno, v čom by ste museli urobiť rekonštrukčný zásah, aby ste tam vedeli bývať? Mala nehnuteľnosť balkón, terasu? Aká bola orientácia prevažnej väčšiny okien?

Ono sa to nezdá, ale akonáhle navštívite viac ako 5 nehnuteľností, začnú sa vám informácie zlievať dokopy. Ideálne je, poznačiť si adresu, typ nehnuteľnosti a dať si k nej poznámky. Čo sa mi páčilo. Čo sa nepáčilo a prečo.

Faktom je, že práve vďaka obhliadkam svoju predstavu o vhodnej nehnuteľnosti budete zdokonaľovať. A často krát aj zreálňovať. Potom sa treba vrátiť k zoznamu kritérií a pozrieť sa na ne, či ostalo poradie ako aj samotné kritériá stále rovnaké.

Kedy treba ísť na následnú obhliadku?

Ak sa vám už začnú profilovať jedna, možno dve alebo tri nehnuteľnosti, ktoré by pripadali do úvahy, ale... Neviete sa rozhodnúť. V každej vám niečo prekážalo. Každá má svojim spôsobom istý mínus. Čo s tým?

Dohodnite si následnú obhliadku.

Čo si treba všímať na následnej obhliadke?

Poväčšine sa v prípade druhej (následnej) obhliadky treba zamerať na technický stav nehnuteľnosti. Ak chcete mať istotu o dobrom technickom stave, doporučujeme, aby ste si so sebou zobrali aj odborníka. A to odborníka na tú oblasť, ktorú chcete preveriť.

Na ktoré kritériá sa treba zamerať pri následnej obhliadke pri interiéri? A naopak, ktoré veci a kritériá je vhodné, aby ste si všímali pri exteriéri? Ak nie ste si na 100% istý, stiahnite si náš E-book zdarma 😉

12 faktorov, ktoré treba pri fyzickej obhliadke interiéru a exteriéru vziať do úvahy

+ Bonusový návod: Ako sa správne rozhodovať, ak kupujem nehnuteľnosť

Bonus pre vás 😉 Čo si (ne)treba všímať pri fyzickej obhliadke nehnuteľnosti?

Aj takto sa dá nehnuteľnosť odprezentovať...

 • lákavé nádvoria plné odpadu 😉
 • toalety a vane, ktoré len lákajú k tomu aby ste si sadli a urobili svoju potrebu 😉
 • podkrovia vhodné hneď na sťahovanie 😉
 • vôbec nie zavlhnuté a plesnivé steny či múry 😉
 • dvere do domov, ktoré vôbec nie je pre trávu vidieť, či domy, ktoré nie je pre stromy a trávu vidieť 😉
 • (ne)poriadok v izbe, ktorú ani nie je vidieť 😉

Máte takéto úlovky z obhliadok aj vy?

Úlovky pôsobivého vizuálu nehnuteľností na predaj. Veď viete čo sa hovorí:

keď sa do lokality zamiluješ, nie je čo riešiť 😉 😉 😉

Dočítať sa viac k tejto problematike a téme sa môžete aj na špecializovanom realitnom blogu.

Najnovšie články:

Vybrať typ nehnuteľnosti ako aj lokalitu nie je vec jednoduchá. A pritom stačia urobiť dva kroky v…
celý článok
Ak hľadáte vhodnú nehnuteľnosť, chcete / potrebujete si kúpiť dom, byt alebo pozemok a kúpnu cenu musíte…
celý článok

Pomôžte aj vy a rozsvieťte nádej na bývanie pre iných..

Prešli ste už veľa nehnuteľností?


Vám nehnuteľnosť nevyhovovala, ale iný môže bývať práve vďaka vám.

 

Máte zoznam nehnuteľností, ktoré ste už prešli? Podeľte sa oň...


ĎAKUJEME.

V mene všetkých.