4 kroky na to, aby zvolili správny postup pri kúpe nehnuteľnosti

Správne sa rozhodnúť čo kúpiť, kde to kúpiť a aby to bolo za čo najlepšiu cenu, nebýva tak jednoduché ako to znie. Aby ste sa v bludnom kruhu nekonečných obhliadok nezamotali, uvádzame vám 4 jednoduché kroky.

Postup pri kúpe domu, bytu, pozemku

Krok č.1:

Majte reálne preverené svoje finančné možnosti

Ak chcete kupovať za „hotovosť“ tak výškou hotovosti máte daný cenový strop. Ak chcete kupovať na úver, napríklad prefinancovať kúpu na 100% cez hypotéku, tak to, koľko vám v banke naozaj aj požičajú, si prosím preverte.

A to dopredu. Aby ste sa vyhli prípadným sklamaniam, že nakoniec keď po dlhej dobe konečne nájdete, tak aj tak musíte z kúpy upustiť, lebo vás nepustí váš disponibilný príjem. V banke nemáte potrebnú bonitu a teda nebudete mať peniaze na to, aby ste kúpili.

Krok č.2:

Majte zvolenú lokalitu, kde chcete kúpiť

Jednu, dve najviac preferované lokality. Ktorá lokalita je vo vašom ponímaní číslom jedna a prečo? Spíšte si dôvody, ktoré vás k uprednostňovaniu tejto lokality vedú. Môže ísť o mestské časti, ak kupujete vo väčšom meste alebo prípadne ktoré obce áno a ktoré nie, ak kupujete v prímestských oblastiach.

A tak isto si prosím vypíšte lokality, ktoré určite nechcete. A je vhodné, aby ste aj k tomu mali pripojené svoje osobné dôvody, prečo je tomu tak. Dôvod?

Keď budete hľadať v tom mori ponúk na internete, potrebujete mať vylučovacie kritérium. Lokality o ktoré nemáte záujem, váš výber zaručene zúžia.

Krok č.3:

Urobte si prieskum trhu

Na základe svojich

 • reálnych cenových možností (svojej hotovosti alebo toho čo vám povie banka) a
 • preferovanej lokality

si pozrite ponuku. Napríklad cez internet alebo noviny. Aký typ nehnuteľností je vo vami preferovanej lokalite na predaj? Pri vyhľadávaní môžete skúsiť zadať svoj cenový strop. Možno budete prekvapený, ako sa „dobré“ ponuky minú 😉

Cenový strop následne zvýšte. Môžete zvýšiť skokovo – napríklad o 5-tisíc eur alebo zvyšujte po tisíckach. Ak by ste si po tomto pre vás akceptovateľnom zvýšení vedeli vybrať, je to fajn.

Aj keď mnohé ponuky na internete sú predražené,  to či sa podarí cenu znížiť na váš akceptovateľný strop – závisí od majiteľa. A častokrát aj od toho, či len začal predávať a tzv.skúša predať alebo už predáva dlho.

Prax ukazuje, že majitelia ktorí začínajú predávať, nemajú veľmi vôľu cenu znižovať. Priestor na vyjednávanie sa zužuje. Ale tak isto sme mali vo svojej praxi aj majiteľov, ktorí predávajú už 7 rokov a predávajú ešte stále ;). Cenu nechcú znížiť ani za svet 😉

Krok č.4:

ak sú ponuky pre vás akceptovateľné,

Dohodnite si fyzické obhliadky

a to tých nehnuteľností, ktoré sa vám páčia podľa fotiek najviac a ktoré vám vyhovujú aj podľa popisu.

Ak sú pre vás ponuky nehnuteľností v danej lokalite neakceptovateľné z pohľadu ceny a stavu, tak musíte buď

 • pristúpiť k zmene typu nehnuteľnosti (z domu presedlať na byt, napríklad), alebo
 • si pozrieť ponuky vo vami preferovanej lokalite č.2.

A takouto vylučovacou metódou postupovať ďalej.

Nepatrí pravidelné obhliadkovanie popoludní a po večeroch medzi vaše hobby?

Ak je to tak, tak skúste jednu vec. Platí to ako v realitách, tak v bežnom živote. Spomaľte. Zastavte sa. Dajte si týždeň pauzu, predtým než dáte zásah do čierneho 😉

Vyčistite si hlavu, potom si zoberte papier, pero a napíšte odpovede na tieto tri otázky:

 • Ako chcete financovať kúpu?
  • Hotovosť alebo úver?
   • Ak hotovosť, aký mám strop?
   • Ak úver, už som si reálne, vzhľadom k svojmu príjmu svoje možnosti a výšku úveru, ktorý mi banka poskytne – preverila?
 • V akej lokalite chcete kúpiť?
  • Prečo?
  • V ktorej lokalite (časti mesta, obce, sídlisku) určite nie? A prečo?
 • Aký typ nehnuteľnosti chcete kúpiť?
  • A prečo?

A potom si sadnite za počítač a preverte situáciu na internete.

Keď sa zastavíte a toto všetko urobíte, možno budete prekvapení sami sebou čo všetko ste zistili a ako ste sa odrazu posunuli vpred. V prípade že sa bludný kruh neotvára, tak musíte zreálniť svoje kritériá. Inak nekúpite.

PS: toto by sa Vám hodilo?

Nepodpisujte žiadnu Rezervačnú zmluvu bez tohto praktického PDF ...

Kliknite na červené tlačítko "STIAHNÚŤ ZDARMA" a okamžite získate pdf checklist "3 body, ktoré NESMIE obsahovať žiadna Rezervačná zmluva"

a dnes vám k nemu zdarma pridám aj  BONUSOVÝ PDF checklist "Ktoré údaje MUSÍ obsahovať Rezervačná zmluva"

♥ 2022 Števka Jankech