Nestíhate? Stále veci odkladáte? Toto nikdy neodkladajte, ak kupujete nehnuteľnosť cez hypotéku.

Riešite hypotéku, pôžičky resp. úver – vyberáte, hľadáte a neviete si vybrať?

Možno zato, že nemáte skúsenosti s hypotekárnymi úvermi a každá banka vám dá rôzne podmienky.

    • 100% hypotéka.
    • Bezproblémové vybavenie.
    • Nízky úrok a čo najmenšie preplatenie.
  • Vybavenie hypotéky bez dokladovania a najlepšie do týždňa.

Toto by si množstvo kupujúcich prialo, bohužiaľ to tak veľmi často nebýva.

Viete, že treba niekde začať. Ale kde? Hlavne, ak potrebujete nájsť vynachádzavé riešenie svojej situácie. Ozaj, a najprv vybrať nehnuteľnosť a až potom zisťovať či a v akej výške dostanete hypotéku, alebo naopak? Viete správnu odpoveď? Ozaj, a:

Vedeli ste, že 1,5% úroková sadzba pri 50.000 eur hypotéke robí až 19,5% úrok?    ???

Pozorne si prosím prezrite obrázok. Nie ste na pobočke banky, ani nesedíte priamo s finančným poradcom. Nikto vás nenaháňa.

Máte čas, tak sa zadívajte.

I keď to znie dosť zvláštne, ale pochopenie podstaty slov úrok a úver je naozaj kľúč k tomu, aby ste porozumeli koľko si požičiate a koľko v skutočnosti za svoje nové bývanie zaplatíte a vyhli sa tak neskorším problémom so splácaním.

Ozaj, viete prečo je pri položke úrok vyčíslenie až 19,5%, hoci banky nám tvrdia, že si požičiavate len za 1,5% úrokovú sadzbu?

Zjednodušene bez akejkoľvek terminológie napísané: ide o celkové preplatenie za to, že vám banka peniaze na kúpu nehnuteľnosti požičia. Možno aj Vy v reklamách spozorniete na  1,5% úrokovú sadzbu (= nízke číslo ale s čarovnou formulkou OD 1,5% = toto číslo neplatí pre každého).

A to v našom príklade znamená, že ak si požičiate 50.000 eur formou hypotéky na kúpu nehnuteľnosti –  v celkovej miere preplatíte 19,5% v pomere k istine = k požičanej sume peňazí.  Teda celkovo preplácate takmer 20%.

Je riešením hypotéku nebrať? Alebo je kľúč k úhrade kúpnej ceny inde?

Sama som si tým prešla. Žiadne prebytočné peniaze na účte. Jediná možnosť ako mať svoje vlastné bývanie bolo požičať si z banky cez hypotéku. Hoci som si uvedomila tento drobný ale podstatný detail. 1,5% úrok = 19,5% preplatenie v priebehu 30 rokov môjho nasledujúceho života. Parádny marketing bánk.

Neostávalo mi nič iné, len si dôverovať a samu seba presvedčiť, že splácať pravidelne mesačne 172,56 eura zvládnem. A  nasledujúcich 30 rokov vždy budem na to mať.

Mala som malé dieťa -bývala som najprv na intráku a potom v byte – no a bolo mi jasné, že dom so záhradou by bol pre nás ideálny. A tak som sa pri najbližšej návšteve spýtala vo svojej banke: Mám u vás účet už od svojich študentských čias – akú veľkú hypotéku si môžem zobrať?

A bankár sa ma opýtal: a máte už nehnuteľnosť vybranú?

A čo vy? Nehnuteľnosť už máte vybranú?

Je jedna z prvých otázok, ktorú sa vás pracovník banky alebo finančný poradca spýta: Máte už vybranú konkrétnu nehnuteľnosť? Ako ste sa dohodli s predávajúcim na cene?

„Len si chcem preveriť, či budem na to mať“

Taká bola aj moja odpoveď. Pre bankára aj finančného poradcu je to taká zmiešanina – ako náš obrázok (ani sova, ani pes). Obom je jasné, že iba zisťujete a tak finančný efekt z toho, že vám predajú hypotéku, je zatiaľ v nedohľadne.

A tak som dostala vysvetlenie, že ak si „len situáciu prezisťujetem“ a svoje nové bývanie si vyberiem až o mesiac alebo ešte neskôr, tak podmienky na získanie hypotéky, úveru a pôžičky môžu byť už iné. A toto čo mi ponúkol platí iba v prípade, že si kúpim byt. V prípade, že by som chcela kúpiť dom, tak musím mať cca 20% z kúpnej ceny ušetrené. A to som nemala.

Takže posun vpred nastal- bolo rozhodnuté. Dom si nemôžem dovoliť, budem musieť kúpiť byt. Síce som bola sklamaná a hlavne som ľutovala tých 8 obhliadok domov, čo už som s malým dieťaťom absolvovala. Mohla som si ušetriť čas.

Chcem kupovať tento (…dom, byt, pozemok) a to tu v tejto lokalite…

Ideálny stav pre pracovníka banky či finančného poradcu. Viete typ nehnuteľnosti a aj predajnú cenu. Teda to, koľko si potrebujete požičať. A spravidla podľa typu nehnuteľnosti a lokality sa odvíja aj výška hypotéky.

Typ nehnuteľnosti a hlavne lokalita. Aj pre banku musí byť zaujímavá a perspektívna lokalita, aby bola ochotná prefinancovať kúpu vami vybranej nehnuteľnosti čo najbližšie ku 100%. Teda zaplatiť celú kúpnu cenu a ideálne tak, aby vám ešte ostalo na poplatky a hlavne prvé splátky hypotéky.

Lenže tu som si uvedomila existuje ďalšia „zrada systému“. Ak by som najprv nebola v banke sa pýtať (z čoho bankár nebol príliš nadšený), tak by som chodila po obhliadkach domov.

Chcela som dom zo záhradou. Ale vysvitlo, že kúpu domu si nebudem môcť dovoliť- lebo tam sú nutné aj vlastné nasporené peniaze.

Tak som sa sústredila na obhliadky bytov. V tej správnej lokalite a to čo najviac vyhovovalo môjmu dennému režimu. No a keby som sa nebola pýtala, tak chodím po obhliadkach 3-izbových bytov.

Ale môj status slobodná matka s dieťaťom spôsobil, že banka mi požičia peniaze maximálne na dvojizbák aj to iba v tej top lokalite.

A teda tu prišla otázka:

Najprv vybrať nehnuteľnosť a až potom zisťovať či a v akej výške dostanete hypotéku,

alebo naopak?

Prístup bánk a finančných poradcov je z procesného pohľadu správny. Racionálny. Efektívny.  Z ich pohľadu je riešenie hypotéky efektívne iba vtedy, ak už máte vybranú konkrétnu nehnuteľnosť. Ale z pohľadu kúpy a celého procesu hľadania nového bývania a teda z pohľadu vás osobne –  predstavuje tento prístup bánk obrovský problém.

Každý maklér– keď zistí, že kúpnu cenu budete chcieť platiť hypotékou (úverom), tak by vám mal povedať:

„Najprv si zistite – v akej výške hypotéku podľa svojho príjmu dostanete.“

Vyhnúť sa veľmi nepríjemným prekvapeniam až frustrácii vám pomôže realitný maklér, ktorý vám odporučí aj toto:

„Zistite si aj to, koľko percent z kúpnej ceny vám banka požičia, ak si kúpite dom a koľko percent ak by ste si kupovali byt alebo pozemok.

Bude to vo vašom prípade 100%?. Nie je to vo vašom prípade iba mylná predstava?“

Teda ide o to, ako to bude vo vašom prípade, ak by ste chceli kupovať dom. A ako to bude vo vašom prípade, ak budete chcieť kúpiť byt. Kde tá nehnuteľnosť bude stáť.  Až potom treba chodiť po obhliadkach.

Takže v žiadnom prípade neberte ohľad na banku a jej proces.

Najprv si zistite odpovede na všetky otázky čo vás trápia, preverte si či nelietate v oblakoch a až potom choďte na obhliadky. Ušetríte nielen čas ale svoje nohy.

Vyvarujete sa zbytočných obhliadok.

Dôveruj ale preveruj – skúsenosť pani Janky

Možno je vašim snom kúpiť si dom. Pretože chcete mať záhradu. A možno práve teraz riešite kúpu pozemku alebo bytu. A možno už máte nehnuteľnosť vybranú. Ako ale postupovať, aby ste sa vyhli chybnému postupu?

Môžete sa inšpirovať skúsenosťou pani Janky.

Po tom, ako mi došli na mail ponuky bánk som si vybrala tú, čo sa mi pozdávala najviac. Zdala sa mi najvýhodnejšia. Ale nedalo mi to. Išla som na druhý deň priamo na pobočku banky. Nech mi ponuku dajú priamo na pobočke.

Neverila som vlastným očiam ani ušiam.

Nielen že mi pracovníčka banky tvrdila, že poplatok musím zaplatiť – lebo akciu bez poplatku za poskytnutie hypotéky práve nemajú, ale aj výsledné percento úroku bolo takmer o 1,5% vyššie!

Napadlo vás,

Prečo vám pracovník na pobočke banky nedokáže dať aspoň také isté podmienky ako pracovník centra pre riešenie hypoték?

A tu je odpoveď.

Ak hypocentrum sprostredkuje množstvo hypoték mesačne pre rôznych klientov, tak si priamo z centrálou každej banky môžu dojednať množstevné zľavy.

To bankár na lokálnej pobočke väčšinou nedokáže. A to väčšinou nedokáže ani samostatný finančný sprostredkovateľ.

Hľadáte a neviete nájsť odpoveď na vašu otázku?

Radšej by ste videobsah alebo takéto klasické články?

Chystám nové návody a zvažujem aj videá (nielen klasické blogové články) či pôsobenie na FB a chcem, aby energia do tvorby mala naozaj zmysel a pomáhala vám všetkým, ktorí prechádzate kúpou nehnuteľnosti .

Preto Vás chcem poprosiť o váš názor, zdieľanie vášho postoja, tj. o pomoc.

Stačí odpovedať anonymne na 2 otázky, ktoré sú vytvorené v prostredí google formuláre.

Štítky:
Komentáre