4 tipy, podľa ktorých si vyberať nehnuteľnosti na fyzické obhliadky

Ako presne a jasne ste si zadefinovali kritériá na výber a následnú kúpu nehnuteľnosti? Máte už  za sebou viac ako 10 obhliadok a nehnuteľnosť ste si ešte stále nevybrali? Chodíte na obhliadky domov aj bytov a sem tam si to strihnete aj s obhliadkou pozemku? Pozor, tak toto môže znamenať jednu vec: nie sú vám jasné kritériá na výber a následnú kúpu nehnuteľnosti.

Ako si vybrať typ nehnuteľnosti, ktorý bude vhodný práve pre vás, o tom sa dočítate tu >>> Ak máte problém s voľbou lokality, povestné svetlo do tmy vám určite vnesie článok, ako si správne vybrať lokalitu >>>

Ešte len začínate na fyzické obhliadky chodiť, alebo ste už pravidelným „štamgastom“ obhliadok nehnuteľností na predaj?

Je jedno či s hľadaním nehnuteľnosti ešte len začínate, alebo už máte x-tú fyzickú obhliadku nehnuteľnosti za sebou. Ak vám bude jasné a zrejmé model-395573_640

  • čo hľadáte, aký typ nehnuteľnosti,
  • kde to hľadáte (v akej lokalite) a
  • podľa akých kritérií sa máte rozhodovať

máte vyhrané. Ušetríte zbytočné obhliadky sebe aj majiteľovi nehnuteľnosti. Ak si uvedomíte, čas a energiu na obhliadku si musíte nájsť obaja.

Ak máte jasné kritériá, čo chcete kúpiť, kde a prečo + ste cenovo realistický pri danom type nehnuteľnosti, v danej lokalite a za dané m2 plochy 😉 nie je čo riešiť.

Nehnuteľnosť ideálnu pre vás a vaše potreby, musíte mať vybranú po pár obhliadkach.

Podľa akých kritérií si voliť nehnuteľnosti na fyzické obhliadky?

1) Musíte vedieť čo chcete kúpiť. Musí vám byť jasný typ nehnuteľnosti

Chcete kúpiť dom? Ak hej, tak prečo. Chcete realizovať kúpu bytu? Ak áno, tak prečo? Chcete kupovať pozemok a chcete stavať? OK. Máte prezistené všetko pre to, aby ste nechodili úplne zbytočne po obhliadkach pozemkov?

2) Musí vám byť jasná lokalita

Máte vybranú jednu-dve lokality, ktoré preferujete? Sú tieto lokality v súlade s vašim denným „okruhom“, ktorý musíte absolvovať denno-denne? Teda okruh práca, škola, nákupy a vaša nová nehnuteľnosť.

Máte vybrané aj lokality, ktoré určite nechcete? Máte reálne spísané dôvody, prečo je tomu tak? Pozor. Ak sú vaše dôvody na vylúčenie lokality sú založené „len“ na mýtusoch a povedačkách, môže sa vám stať, že vylúčite zaujímavé nehnuteľnosti z lokality, ktorá by vám (nebyť tých mýtov) inak vyhovovala. Čo tým myslíme?

V každom meste či obci sa nájdu „podlokality“ (menšie úseky, akoby mestské časti alebo časti obcí), ktoré z nejakého dôvodu vylučujete. A možno ich vylučujete lebo sa traduje, že je tam neporiadok a kriminalita.

A ono to tak možno bolo. Pred x-rokmi. Teraz tomu tak byť nemusí. Takže, prosím preverovať fakty, aby sa vám nestalo, že vylúčite pre vás a vaše potreby perfektnú nehnuteľnosť.

3) Musíte si všímať „exteriér“ nehnuteľnosti: blízke okolie, susedstvá či atmosféru miesta

Všímajte si prosím EXTERIÉR v širšom zmysle. Nielen blízke okolie nehnuteľnosti – teda napríklad pozemok na ktorom nehnuteľnosť stojí, ako to zvonku vyzerá, ale aj bližšie či širšie okolie nehnuteľnosti. Takzvané susedstvá.

Aká bude cesta do práce ráno? Kadiaľ treba prechádzať? Aká bude cesta poobede, večer?  Budete mať kde parkovať? Je vhodné ak si aj „precítite“ atmosféru miesta. Započúvajte sa do zvukov, ktoré pri obhliadke začujete. Možno budete cítiť vonku nejaké vône (v horšom prípade zápach).

Pýtajte sa. Čo vidíte v okolí. Blízkom aj vzdialenejšom? Toto všetko si vlastne kúpou tej konkrétnej nehnuteľnosti kupujete.. A je teraz jedno, či ide o pozemok, byt alebo dom. Každá nehnuteľnosť má svoj exteriér v tomto zmysle.

4) Všímajte si interiér nehnuteľnosti

Viete ako sa hovorí. Človek si myslí, že nehnuteľnosť kupuje na základe „rozumu a racia“. Ono je to však inak. Ako sa hovorí, keď vás nehnuteľnosť chytí za srdce, to znamená, že ako prvé prevládnu emócie. Ak ste sa rozhodli práve túto nehnuteľnosť kúpiť, tak tieto emócie z veľkej miery budú emócie pozitívne a veľmi priaznivé.

Všímajte si preto aj to, ako celá nehnuteľnosť „hrá dokopy“. A to nielen vďaka tomu čo vidíte (vidíte veľkosť izieb, ich dispozičné riešenie, vidíte farbu stien, vidíte okná a z nich sú nejaké výhľady, vidíte podlahy, dvere…). Ale prosím, pýtajte sa aj na to, čo nevidíte.

Čo nevidíte? Elektrické rozvody. Rozvody vody. Mesačnú spotrebu energií..  Nevidíte to, koľko mesačne stojí chod tejto nehnuteľnosti na počet osôb ktoré v nej bývali (bývajú)…

Záverom

Musí vám byť jasná lokalita aj typ nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť. Iba tak sa vyhnete turizmu po nehnuteľnostiach a obhliadkam, ktoré sú v podstate zbytočné. Márnia čas.

Akonáhle budete mať víťaza, teda nehnuteľnosť ktorú zvažujete kúpiť, urobte si prosím pre istotu aj následnú obhliadku. A zoberte si so sebou aj odborníka, ak si v niečom nie ste istý.

PS: a toto by sa Vám hodilo?

Nepodpisujte žiadnu Rezervačnú zmluvu bez tohto praktického PDF ...

Kliknite na červené tlačítko "STIAHNÚŤ ZDARMA" a okamžite získate pdf checklist "3 body, ktoré NESMIE obsahovať žiadna Rezervačná zmluva"

a dnes vám k nemu zdarma pridám aj  BONUSOVÝ PDF checklist "Ktoré údaje MUSÍ obsahovať Rezervačná zmluva"

♥ 2022 Števka Jankech